INSTRUKCJA MONTAŻU

 

I. TAPETA/ FOTOTAPETA LATEXOWA

Przygotowanie fototapety:

Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić czy wydruk spełnia Twoje oczekiwania. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

Przygotuj, zanim zaczniesz:

 • Klej do tapet (w przypadku tapet/fototapet latexowych rekomendowany klej to Metylan Special Instant; dodatkowo Metylan Klej w tubce służy do podklejania krawędzi tapety). Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta,
 • wiaderko na klej,
 • szeroki pędzel,
 • nożyk do tapet,
 • rolka dociskowa do tapet,
 • miarka i ołówek
 • ręczniki papierowe / gąbka
 • poziomica
 • folia malarska (na której będziesz mógł rozłożyć tapetę/fototapetę),
 • ściereczka,
 • pomoc drugiej osoby w przyklejaniu tapety/fototapety będzie nieoceniona!

Przygotowanie ściany:

Ściana, na której planujemy przykleić tapetę/fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:

a)    ściana świeża - pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wsiąkłw podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju,

b)  ściana pokryta farbą - należy ją umyć mydłem malarskim (zgodnie ze wskazaniami instrukcji na opakowaniu), a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić,

c)   ściana pokryta tapetą - usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

d)  ściana pokryta farbą latexową lub teflonową - warstwa ściany musi zostać zmatowiona papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża)

 

Przyklejanie tapety/fototapety:

1)  Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest rozłożenie tapety/fototapety na suchym i czystym podłożu - połóż ją zadrukowaną stroną do ziemi np. na folii malarskiej lub gazetach.

2)  Następnie rozplanuj ułożenie brytów (pasów) tapety/fototapety na ścianie. Aby tapeta/ fototapeta została naklejona prawidłowo pamiętaj żeby przed rozpoczęciem właściwego klejenia zaznaczyć ołówkiem piony na ścianie.

3)  Przygotuj klej (ściśle według instrukcji na opakowaniu).

Dobra rada: tapetowanie najlepiej zaczynać od strony okna, naklejając bryty kolejno w kierunku drzwi

4)  Używając pędzla równomiernie nanieś klej na wcześniej przygotowaną ścianę.

5)  Nałóż klej na tapetę/fototapetę na całej jej powierzchni, rób to dokładnie i równomiernie. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet/fototapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie.

6)  Zalecane jest aby pasek tapety/fototapety ostrożnie złóż stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu tapety/fototapety na ścianie.

7)  Pozostaw tapetę/fototapetę na ok. 5 min w celu nasiąknięcia. W tym czasie pasy ulęgają pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie brytu tapety/fototapety do ok. 1 cm na szerokości brytu.

Bardzo ważne aby kolejne pasy fototapety pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taką samą ilość czasu. Jeśli poszczególne części zostaną pozostawione na dłuższy lub krótszy czas, będą miały inną długość a wzory mogą nie pasować do siebie.

Uwaga! Mimo, iż materiał jest wysokiej jakości, pod wpływem kleju staje się bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne, postępuj więc ostrożnie.

7) NIE NAKLEJAJ CAŁEJ TAPETY/FOTOTAPETY OD RAZU. Zacznij nakładać od góry, fragment po fragmencie, dociskając ją w dół i pozbywając się przy tym pęcherzy. Do dociskania stosuj tylko sprawdzone narzędzia, najlepiej gumowego wałka. Nie dociskaj tapety/fototapety ręką lub szmatką gdyż wypychanie pęcherzy będzie nierównomierne i doprowadzi do nierówności lub uszkodzenia tapety/fototapety.

8) Pasy tapety/fototapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. W przypadku gdy tapeta/fototapeta składa się z kilku brytów, należy je kleić od strony lewej do prawej. Zwróć szczególną uwagę na to aby grafika na brytach pasowała do siebie idealnie. Jeśli będzie to konieczne odetnij nadmiar fototapety nożem do tapet.

9) Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet papierowych i tapet z fakturą.

11) Po ok. 15 minutach od przyklejenia, wygładź starannie fototapetę wałkiem. Zwróć szczególną uwagę by krawędzie były dobrze dociśnięte do ściany. Nadmiar kleju usuń delikatnie wilgotną ściereczką, gąbką lub papierowym ręcznikiem.W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

12) Pozostaw fototapetę do wyschnięcia na kilka godzin – w zależności od rodzaju kleju.

Uwagi ogólne dotyczące tapet/fototapet

 • Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym pasem delikatnie, aby go nie rozerwać.
 • Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
 • Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk.
 • Bardzo ważne jest, aby kolejne części/pasy tapety pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taką samą ilość czasu. Pozostawienie na dłuższy lub krótszy czas spowoduje, że części będą miały inną długość i wzory mogą do siebie nie pasować.
 • Jeżeli tapeta roluje się to oznacza, że nie była wystarczająco nasiąknięta klejem
 • Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi. Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach może się zdarzyć, że naniesiemy go mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce).
 • Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki.
 • Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia (szczególnie farby lateksowe, teflonowe).
 • Tapeta dodatkowo zabezpieczona laminatem jest odporna na pozostałości kleju po wyklejeniu tapety na ścianie, jak również wilgoć i detergenty podczas jej czyszczenia.
 • Jeżeli kleimy na zakładkę, która zostaje, łączenie będzie zawsze widoczne, ale należy pamiętać, aby zawsze bryty zaczynać kleić od źródła światła słonecznego (czyli okna, drzwi) –łączenie jest wtedy mniej widoczne; pozostawienie zakładki zabezpiecza nas przed powstaniem szczelin między brytami;
 • Aby miejsce połączenia brytów było mniej niewidoczne, należy docisnąć je gumowym wałkiem;
 • W trakcie tapetowania oraz do czasu wyschnięcia tapet (kilka dni) należy bezwzględnie unikać przewiewów i intensywnego wietrzenia pomieszczenia. Nie należy tapetować w trakcie letnich upałów, a zimą intensywnie ogrzewać tapetowane pomieszczenie. Nie należy używać żadnych dodatkowych urządzeń (grzewczych, nawiewowych itp.) przyspieszających wysychanie tapet. Powodują (podobnie jak zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu), zbyt szybkie wysychanie tapet na ścianie, a w konsekwencji powstawanie szczelin pomiędzy pasami.
 • W przypadku produktów samoprzylepnych należy bezwzględnie pamiętać, że każda ściana, na której aplikujemy produkty wymaga indywidualnego podejścia. Oznacza to, że produkt który dobrze sprawdził się w jednym miejscu, w innym może się nadawać. Każda ściana jest inna (ze względu na różnorodność wykorzystywanych materiałów i technik budowlanych) i bezwzględnie należy wykonać test materiału na danej powierzchni.

Magtechprints gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki i sposób jego zastosowania. Producent nie odpowiada za pracę Projektanta i Wykonawcy. Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego oraz według informacji podanych przez producenta danego materiału, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na wiedzy naszej oraz producenta materiału, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach.

II. TAPETA/ FOTOTAPETA FLIZELINOWA

 

Przygotowanie fototapety:

Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić czy wydruk spełnia Twoje oczekiwania. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

 

Przygotuj, zanim zaczniesz:

 • Klej do tapet (w przypadku tapet/fototapet flizelinowych rekomendowany klej to Metylan Direct; dodatkowo Metylan Klej w tubce służy do podklejania krawędzi tapety). Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta,
 • wiaderko na klej,
 • szeroki pędzel,
 • nożyk do tapet,
 • rolka dociskowa do tapet,
 • miarka i ołówek
 • ręczniki papierowe / gąbka
 • poziomica
 • folia malarska (na której będziesz mógł rozłożyć tapetę/fototapetę),
 • ściereczka,
 • pomoc drugiej osoby w przyklejaniu tapety/fototapety będzie nieoceniona!

Przygotowanie ściany:

Ściana, na której planujemy przykleić tapetę/fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:

a)  ściana świeża - pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wsiąkł w podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju,

b)  ściana pokryta farbą - należy ją umyć mydłem malarskim (zgodnie ze wskazaniami instrukcji na opakowaniu), a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić,

c)   ściana pokryta tapetą - usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

d)  ściana pokryta farbą latexową lub teflonową - warstwa ściany musi zostać zmatowiona papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża)

 

Przyklejanie tapety/fototapety:

1)  Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest rozłożenie tapety/fototapety na suchym i czystym podłożu - połóż ją zadrukowaną stroną do ziemi np. na folii malarskiej lub gazetach.

2)  Następnie rozplanuj ułożenie brytów (pasów) tapety/fototapety na ścianie. Aby tapeta/ fototapeta została naklejona prawidłowo pamiętaj żeby przed rozpoczęciem właściwego klejenia zaznaczyć ołówkiem piony na ścianie.

3)  Przygotuj klej (ściśle według instrukcji na opakowaniu).

Dobra rada: tapetowanie najlepiej zaczynać od strony okna, naklejając bryty kolejno w kierunku drzwi

4)  Używając pędzla równomiernie nanieś klej na wcześniej przygotowaną ścianę. Rób to systematycznie, aby klej nie wysechł.

5) NIE NAKLEJAJ CAŁEJ TAPETY/FOTOTAPETY OD RAZU. Zacznij nakładać od góry, fragment po fragmencie, dociskając ją w dół i pozbywając się przy tym pęcherzy. Do dociskania stosuj tylko sprawdzone narzędzia, najlepiej gumowego wałka. Nie dociskaj tapety/fototapety ręką lub szmatką gdyż wypychanie pęcherzy będzie nierównomierne i doprowadzi do nierówności lub uszkodzenia tapety/fototapety.

6) Pasy tapety/fototapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. W przypadku gdy tapeta/fototapeta składa się z kilku brytów, należy je kleić od strony lewej do prawej. Zwróć szczególną uwagę na to aby grafika na brytach pasowała do siebie idealnie. Jeśli będzie to konieczne odetnij nadmiar fototapety nożem do tapet.

7) Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet papierowych i tapet z fakturą.

8) Po ok. 15 minutach od przyklejenia, wygładź starannie fototapetę wałkiem. Zwróć szczególną uwagę by krawędzie były dobrze dociśnięte do ściany. Nadmiar kleju usuń delikatnie wilgotną ściereczką, gąbką lub papierowym ręcznikiem.W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

9) Pozostaw fototapetę do wyschnięcia na kilka godzin – w zależności od rodzaju kleju.

 

Magtechprints gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki i sposób jego zastosowania. Producent nie odpowiada za pracę Projektanta i Wykonawcy. Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego oraz według informacji podanych przez producenta danego materiału, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na wiedzy naszej oraz producenta materiału, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach

 

Uwagi ogólne dotyczące tapet/fototapet

 • Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym pasem delikatnie, aby go nie rozerwać.
 • Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
 • Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok

siebie na styk.

 • Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi. Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach może się zdarzyć, że naniesiemy go mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce).
 • Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu

łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki.

 • Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia (szczególnie farby lateksowe, teflonowe).
 • Tapeta dodatkowo zabezpieczona laminatem jest odporna na pozostałości kleju po wyklejeniu tapety na ścianie, jak również wilgoć i detergenty podczas jej czyszczenia.
 • Jeżeli kleimy na zakładkę, która zostaje, łączenie będzie zawsze widoczne, ale należy pamiętać, aby zawsze bryty zaczynać kleić od źródła światła słonecznego (czyli okna, drzwi) –łączenie jest wtedy mniej widoczne; pozostawienie zakładki zabezpiecza nas przed powstaniem szczelin między brytami;
 • Aby miejsce połączenia brytów było mniej niewidoczne, należy docisnąć je gumowym wałkiem;
 • W trakcie tapetowania oraz do czasu wyschnięcia tapet (kilka dni) należy bezwzględnie unikać przewiewów i intensywnego wietrzenia pomieszczenia. Nie należy tapetować w trakcie letnich upałów, a zimą intensywnie ogrzewać

tapetowane pomieszczenie. Nie należy używać żadnych dodatkowych urządzeń (grzewczych, nawiewowych itp.) przyspieszających wysychanie tapet. Powodują (podobnie jak zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu), zbyt szybkie wysychanie tapet na ścianie, a w konsekwencji powstawanie szczelin pomiędzy pasami.

 • W przypadku produktów samoprzylepnych należy bezwzględnie pamiętać, że każda ściana, na której aplikujemy produkty wymaga indywidualnego podejścia. Oznacza to, że produkt który dobrze sprawdził się w jednym miejscu, w innym może się nadawać. Każda ściana jest inna (ze względu na różnorodność wykorzystywanych materiałów i technik budowlanych) i bezwzględnie należy wykonać test materiału na danej powierzchni.

Magtechprints gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki i sposób jego zastosowania. Producent nie odpowiada za pracę Projektanta i Wykonawcy. Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego oraz według informacji podanych przez producenta danego materiału, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na wiedzy naszej oraz producenta materiału, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach.

III. FOTONAKLEJKI/ TAPETY I FOTOTAPETY SAMOPRZYLEPNE

Przed montażem przygotuj:

 • Raklę filcową
 • Odtłuszczacz
 • W przypadku montażu naklejki o większym rozmiarze lub tapety/fototapety samoprzylepnej poproś drugą osobę o pomoc.

Rozwiń naklejkę na czystej, suchej powierzchni zadrukowaną stroną do góry. Upewnij się, że wydruk spełnia Twoje oczekiwania, Jeżeli naklejka składa się z kilku elementów, rozwiń je wszystkie i sprawdź czy pasują one do siebie.

Przygotowanie powierzchni:

1)    W przypadku fotonaklejek oraz tapet/fototapet samoprzylepnych najważniejszą kwestią jest odpowiednio przygotowane podłoże przeznaczone do naklejenia. Musi ono być gładkie (konieczne jest usunięcie wszelkich dziur i wypukłości), suche i czyste - oczyszczone z kurzu, smarów oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na przyklejenie się tego produktu. Podłoże musi być również odtłuszczone. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić jakim środkiem możesz wyczyścić podłoże tak, aby go nie uszkodzić. Nie odpowiadamy za wybór środka czyszczącego oraz sposób przygotowania podłoża.

2)    Świeżo lakierowane lub malowane powierzchnie powinny być pozostawione do wyschnięcia przez minimum 3 tygodnie. Wcześniejszy montaż może skutkować odklejaniem się naklejek.

3)    Możliwości zastosowania wybranych lakierów lub farb z folią samoprzylepną powinny zostać sprawdzone przed ostatecznym naklejeniem folii. Przed naklejeniem folii należy sprawdzić, czy pomiędzy folią, a podłożem nie zachodzą reakcje chemiczne. Farby o wysokiej zawartości lateksu niekorzystnie wpływają na przyczepność naklejek oraz tapet/fototapet samoprzylepnych do ściany. Decydując się na aplikację dekoracji na tym podłożu, musisz przeprowadzić próbę i zachować szczególną ostrożność. Ze względu na możliwość odklejania się naklejek od ściany pokrytej farbą lateksową, nie zaleca się ich stosowanie na takiego typu podłożu.

4)    Ściana musi być zagruntowana, nawet kilkukrotnie w przypadku bardzo chłonnej ściany. Odradzamy używanie farb gruntujących.

5)    Ponadto powinny być wzięte pod uwagę wszelkie informacje dotyczące aplikacji folii, opublikowane przez Orafol Europe GmbH (http://www.orafol.com)  

 

Rozplanowanie ułożenia:

1)    Umieść naklejkę za pomocą taśmy samoprzylepnej, bez odklejania papieru podkładowego, w zaplanowanym miejscu. W ten sposób zweryfikujesz jej położenie.

2)    Jeżeli posiadasz wieloelementową naklejkę możesz podzielić ją na mniejsze fragmenty i samodzielnie zaaranżować kompozycję. Sugerujemy montaż w dwie osoby.

 

Montaż:

1)    Przy montażu fotonaklejki oraz tapety/fototapety samoprzylepnej nieoceniona będzie pomoc drugiej osoby.

2)    Przyłóż materiał równo do powierzchni, na której ma zostać zamontowany.

3)    Jeżeli montujesz produkt na powierzchni pionowej, przyklejaj go od góry do dołu, najlepiej rozpoczynając od lewej strony. W pozostałych przypadkach nie ma znaczenia kierunek przyklejania.

4)    Przykładaj naklejkę, tapetę/fototapetę równo, odklejaj ją stopniowo (20-50cm) zachowując ostrożność i zwijając papier podkładowy pod spód, delikatnie naciągaj arkusz.

5)    Dokładnie przyklejaj produkt, w międzyczasie dociskaj i wygładzaj naklejony materiał raklą, aby uniknąć powstawaniu pęcherzyków powietrza pod materiałem, od środka do zewnątrz.

6)    Przy montażu naklejki o większym rozmiarze oraz tapety/fototapety samoprzylepnej jedna osoba powinna wygładzać raklą naklejany fragment (usuwając w ten sposób na zewnątrz bąbelki powietrza), druga natomiast powinna naciągać bryt naklejki podwijając co chwilę papier podkładowy.

7)    Jeśli naklejka składa się z kilku pasów, kolejne przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie krawędź w krawędź, tak aby wzór pasował do siebie – nie przyklejamy na zakładkę.

8)    Ewentualny nadmiar naklejki należy przyciąć ostrym nożykiem

9)    Otwory na gniazdka, włączniki i kinkiety wycinamy nożykiem pamiętając jednak, aby wycięcie było zawsze mniejsze od mocowanego później na ścianie elementu.

 

Magtechprints gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki i sposób jego zastosowania. Producent nie odpowiada za pracę Projektanta i Wykonawcy. Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego oraz według informacji podanych przez producenta danego materiału, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na wiedzy naszej oraz producenta materiału, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach.

IV. NAKLEJKI WYCINANE

Przed montażem przygotuj:

 •          Raklę filcową, ewentualnie szmatkę kuchenną
 •          Nożyczki
 •          Odtłuszczacz
 •          W przypadku montażu naklejki o większym rozmiarze lub tapety/fototapety samoprzylepnej poproś drugą osobę o pomoc.

 

Rozwiń naklejkę na czystej, suchej powierzchni zadrukowaną stroną do góry. Upewnij się, że wydruk spełnia Twoje oczekiwania.

 

Przygotowanie powierzchni:

1)      W przypadku naklejek najważniejszą  kwestią jest odpowiednio przygotowane podłoże przeznaczone do naklejenia. Musi ono być gładkie (konieczne jest usunięcie wszelkich dziur i wypukłości), suche i czyste - oczyszczone z kurzu, smarów oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na przyklejenie się tego produktu. Podłoże musi być również odtłuszczone. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić jakim środkiem możesz wyczyścić podłoże tak, aby go nie uszkodzić. Nie odpowiadamy za wybór środka czyszczącego oraz sposób przygotowania podłoża.

2)      Świeżo lakierowane lub malowane powierzchnie powinny być pozostawione do wyschnięcia przez minimum 3 tygodnie. Wcześniejszy montaż może skutkować odklejaniem się naklejek.

3)      Możliwości zastosowania wybranych lakierów lub farb z folią samoprzylepną powinny zostać sprawdzone przed ostatecznym naklejeniem folii. Przed naklejeniem folii należy sprawdzić, czy pomiędzy folią, a podłożem nie zachodzą reakcje chemiczne. Farby o wysokiej zawartości lateksu niekorzystnie wpływają na przyczepność naklejek oraz tapet/fototapet samoprzylepnych do ściany. Decydując się na aplikację dekoracji na tym podłożu, musisz przeprowadzić próbę i zachować szczególną ostrożność. Ze względu na możliwość odklejania się naklejek od ściany pokrytej farbą lateksową, nie zaleca się ich stosowanie na takiego typu podłożu.

4)      Ściana musi być zagruntowana, nawet kilkukrotnie w przypadku bardzo chłonnej ściany. Odradzamy używanie farb gruntujących.

5)      Ponadto powinny być wzięte pod uwagę wszelkie informacje dotyczące aplikacji folii, opublikowane przez Orafol Europe GmbH (http://www.orafol.com)  

 

Montaż:

NAKLEJKI POKRYTE FOLIĄ TRANSFEROWĄ

1)      Uwaga: Naklejki składające się z wielu, drobnych elementów pokryte są folią transferową (naklejka wtedy jest opatrzona napisem „Folia transferowa”) służącą do przenoszenia jej na ścianę. Pomarszczenie folii nie świadczy o wadzie naklejki i nie ma wpływu na ostateczny wygląd naklejki na ścianie.

2)      Przygotowanie naklejki do montażu: rozłóż naklejkę na płaskiej powierzchni, a następnie za pomocą rakli bądź szmatki dociśnij warstwę naklejki i folii transferowej.

3)      Jeśli naklejka składa się z wielu elementów, możesz porozcinać ją tak, aby stworzyć swoją docelową kompozycję.

4)      W przypadku NAKLEJEK POKRYTYCH FOLIĄ TRANSFEROWĄ delikatnie, stopniowo odklej naklejkę z folią transferową od papieru podkładowego.

5)      Jeśli w którymś miejscu naklejka będzie zostawała na papierze podkładowym, przyciśnij folię transferową z naklejką jeszcze raz i odklej ponownie.

6)      Naklej naklejkę z folią transferową na ścianie, dociśnij palcami do ściany, aby nie utworzyły się pęcherze powietrza.

7)      Delikatnie odklejaj folię zachowując kąt 180 stopni.

8)      Gdy naklejka jest duża, zanim odkleisz folię transferową, przyklej w kilku miejscach całość (naklejka + papier podkładowy + folia transferowa) taśmą papierową do ściany. Stopniowo odklejaj papier podkładowy zwijając go pod spód i zostawiając na naklejce folię transferową. Jednocześnie przyklejaj naklejkę z folią na ścianie. Po odklejeniu całego papieru podkładowego i przyklejeniu naklejki z folią na ścianie, przystąp do usunięcia folii transferowej. Odklej ją delikatnie, zachowując ostrożność, pod kątem 180 stopni.

9)      Jeżeli naklejka zacznie odklejać się wraz z folią transferową, dociśnij ją z papierem do ściany i odklej ponownie folię.

10)   Na koniec dociśnij całą naklejkę np. przy użyciu szmatki.

11)   NAKLEJKI BEZ FOLII TRANSFEROWEJ: postępuj według powyższej instrukcji, omijając jedynie krok odklejenia folii transferowej. Przy dociskaniu naklejki do ściany, pamiętaj o użyciu szmatki.

 

Magtechprints gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki           i sposób jego zastosowania. Producent nie odpowiada za pracę Projektanta i Wykonawcy. Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego oraz według informacji podanych przez producenta danego materiału, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na wiedzy naszej oraz producenta materiału, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach.

 

 V. FOTONAKLEJKI Z BARDZO MOCNYM PERMANENTNYM KLEJEM

 

Przed montażem przygotuj:

 •          Raklę filcową
 •          Odtłuszczacz
 •          W przypadku montażu naklejki o większym rozmiarze lub tapety/fototapety samoprzylepnej poproś drugą osobę o pomoc.

 

Rozwiń naklejkę na czystej, suchej powierzchni zadrukowaną stroną do góry. Upewnij się, że wydruk spełnia Twoje oczekiwania, Jeżeli naklejka składa się z kilku elementów, rozwiń je wszystkie i sprawdź czy pasują one do siebie.

 

Przygotowanie powierzchni:

1)      W przypadku fotonaklejek samoprzylepnych najważniejszą  kwestią jest odpowiednio przygotowane podłoże przeznaczone do naklejenia. Musi ono być gładkie (konieczne jest usunięcie wszelkich dziur i wypukłości), suche i czyste - oczyszczone z kurzu, smarów oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na przyklejenie się tego produktu. Podłoże musi być również odtłuszczone. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić jakim środkiem możesz wyczyścić podłoże tak, aby go nie uszkodzić. Nie odpowiadamy za wybór środka czyszczącego oraz sposób przygotowania podłoża.

2)      Świeżo lakierowane lub malowane powierzchnie powinny być pozostawione do wyschnięcia przez minimum 3 tygodnie. Wcześniejszy montaż może skutkować odklejaniem się naklejek.

3)      Możliwości zastosowania wybranych lakierów lub farb z folią samoprzylepną powinny zostać sprawdzone przed ostatecznym naklejeniem folii. Przed naklejeniem folii należy sprawdzić, czy pomiędzy folią, a podłożem nie zachodzą reakcje chemiczne. Farby o wysokiej zawartości lateksu niekorzystnie wpływają na przyczepność naklejek oraz tapet/fototapet samoprzylepnych do ściany. Decydując się na aplikację dekoracji na tym podłożu, musisz przeprowadzić próbę i zachować szczególną ostrożność. Ze względu na możliwość odklejania się naklejek od ściany pokrytej farbą lateksową, nie zaleca się ich stosowanie na takiego typu podłożu.

4)      Ściana musi być zagruntowana, nawet kilkukrotnie w przypadku bardzo chłonnej ściany. Odradzamy używanie farb gruntujących.

5)      Ponadto powinny być wzięte pod uwagę wszelkie informacje dotyczące aplikacji folii, opublikowane przez Orafol Europe GmbH (http://www.orafol.com)  

 

6)      Montaż na: Beton, kamień, kafle

Oklejana powierzchnia powinna zostać całkowicie oczyszczona z kurzu (zastosowanie myjki ciśnieniowej jest najłatwiejszą metodą oczyszczenia). Powierzchnia betonu równomiernie pokryta farbą lub gruntem powinna zostać dokładnie wysuszona. W przypadku powierzchni niezagruntowanych należy upewnić się, że zostały z niej usunięte resztki farby, żwiru lub kredy.

Gruntowanie porowatych powierzchni posiada trzy zalety:

- wilgoć nie będzie przenikała z oklejanej powierzchni do kleju

- kurz z oklejanej powierzchni nie będzie się zbierał pod folią

- usuwanie folii z tak przygotowanej powierzchni jest dużo łatwiejsze, a klej folii praktycznie nie pozostanie na powierzchni. W przypadku gdy nawet pozostaną resztki kleju, będą one łatwiejsze do usunięcia.

Temperatura oklejanej powierzchni powinna wynosić ok. 10°C. W celu osiągnięcia maksymalnej przyczepności folii do podłoża, warto użyć w czasie aplikacji gumowego wałka oraz ogrzewać folię ciepłym powietrzem. Folia powinna być podgrzewana do momentu zmiękczenia folii. W momencie kiedy folia stanie się kleista, należy zainstalować ja dokładnie przytwierdzając do teksturowanej powierzchni.

7)      Montaż na: Tworzywa sztuczne

Powierzchnie plastikowe należy odpowiednio przygotować przez zmatowienie papierem ściernym albo poprzez utlenianie powierzchni gorącym płomieniem. W przypadku wielu poliolefionowych powierzchni ich modyfikacja znacznie zwiększa przyczepność. Usuwanie folii można przyspieszyć przez jej podgrzanie. Wszędzie tam gdzie jest to możliwe, przed usunięciem folii należy podgrzać oklejoną powierzchnie do temperatury 27°C lub wyższej. Natomiast tam, gdzie temperatura otoczenia nie jest tak wysoka należy użyć palnika lub opalarki w celu podniesienia temperatury. Arlon (producent folii) zaleca podniesienie temperatury do 38°C.

 

Rozplanowanie ułożenia:

8)      Umieść naklejkę za pomocą taśmy samoprzylepnej, bez odklejania papieru podkładowego, w zaplanowanym miejscu. W ten sposób zweryfikujesz jej położenie.

9)      Jeżeli posiadasz wieloelementową naklejkę możesz podzielić ją na mniejsze fragmenty i samodzielnie zaaranżować kompozycję. Sugerujemy montaż w dwie osoby.

 

Montaż:

10) Przy montażu fotonaklejki samoprzylepnej nieoceniona będzie pomoc drugiej osoby.

1)        W celu zabezpieczenia naklejki w transporcie, ma ona 1-2centymetrowy biały margines, który należy odciąć nożykiem do tapet.

2)        Przyłóż materiał równo do powierzchni, na której ma zostać zamontowany.

3)      Jeżeli montujesz produkt na powierzchni pionowej, przyklejaj go od góry do dołu, najlepiej rozpoczynając od lewej strony. W pozostałych przypadkach nie ma znaczenia kierunek przyklejania.

4)      Przykładaj naklejkę równo, odklejaj ją stopniowo (20-50cm) zachowując ostrożność i zwijając papier podkładowy pod spód, delikatnie naciągaj arkusz.

5)      Dokładnie przyklejaj produkt, w międzyczasie dociskaj i wygładzaj naklejony materiał  raklą, aby uniknąć powstawaniu pęcherzyków powietrza pod materiałem, od środka do zewnątrz.

6)      Przy montażu naklejki o większym rozmiarze jedna osoba powinna wygładzać raklą naklejany fragment (usuwając w ten sposób na zewnątrz bąbelki powietrza), druga natomiast powinna naciągać bryt naklejki podwijając co chwilę papier podkładowy.

7)      Jeśli naklejka składa się z kilku pasów, kolejne przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie krawędź w krawędź, tak aby wzór pasował do siebie – nie przyklejamy na zakładkę.

8)      Ewentualny nadmiar naklejki należy przyciąć ostrym nożykiem

9)      Otwory na gniazdka, włączniki i kinkiety wycinamy nożykiem pamiętając jednak, aby wycięcie było zawsze mniejsze od mocowanego później na ścianie elementu.

 

10)   Uwaga!

Niniejszy produkt to naklejka z bardzo mocnym klejem, który wiąże się z podłożem na stałe (bez możliwości wielokrotnego odklejania i przyklejania). Odklejanie może skutkować uszkodzeniem podłoża, np. oderwanie farby, dlatego należy wziąć to pod uwagę przy usuwaniu jej; łatwo usuwalna, przy użyciu ciepła. Producent folii zaleca aby usunąć ją ciągłym, gładkim ruchem pod małym kątem. Usuwanie można przyspieszyć przez równoczesne ogrzewanie folii w momencie jej odrywania z podłoża.

 

Magtechprints gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki i sposób jego zastosowania. Producent nie odpowiada za pracę Projektanta i Wykonawcy. Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego oraz według informacji podanych przez producenta danego materiału, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na wiedzy naszej oraz producenta materiału, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach.